079. – Time I – 50 godina
50 godina od objave albuma Time I
Dobro došli u 79. Draženov glazboplov, emisiju koja voli Osijek i voli glazbu.
Ovo je emisija koja je pokrenula osnivanje udruge „Osječki glazboplov – udruga prijatelja glazbe i Osijeka“ .
Ovo je emisija koja podsjeća na ono što se u Osijeku događa, ili se događalo kad je u pitanju glazba. Kroz spomenutu udrugu započelo je pripremanje za prvu online enciklopediju osječkih glazbenika, a krenule su i pripreme za objavljivanjem knjižice – monografije „prvih 50 emisija Draženovog glazboplova“. Emisija dakle, prati i sadašnjost, ali podsjeća i na prošlost, a naša današnja emisija bit će posvećena jednom izuzetnom jubileju.
- U srpnju 2022. godine bit će točno 50 godina od objavljivanja, po mnogima najboljeg albuma ikada snimljenog i objavljenog na ovim prostorima, prvog albuma grupe TIME.
Osijek šezdesetih je očito bilo zanimljivo mjesto za glazbenike i ljubitelje glazbe, u Osijeku se puno sviralo, a tu su se rodili i svoja prva glazbena znanja stekli brojni glazbenici koji su kasnije ime Osijeka širili puno dalje od samog grada i od ovih nama najbližih prostora.
Da vas samo podsjetimo, prvo je bila grupa Tornado u kojoj su bili i Berto Krasnić, Ratko Divjak i Igor Savin, pa su onda nastali prvi Dinamiti s Kićom pa drugi s Dadom.
Dado je nastavio u Korni grupi, a nakon toga je nastala grupa TIME.
Grupa TIME je postala bezvremenski pojam, a album koji u srpnju 2022. godine bilježi 50. godišnjicu nastanka je po mišljenju brojnih glazbenih stručnjaka, ali i ljubitelja glazbe najbolja ploča ikada snimljena u našem podneblju.
U to ime u današnjoj emisiji slušamo ovaj materijal koji i danas 50 godina kasnije zvuči jednako kvalitetno, progresivno i nedostižno za većinu glazbenika.
Temelj čine naši Osječani.
Priznajem da sam ovu ploču preslušao nebrojeno puta i svaki puta se ponovo divim, produkciji i svirci ove vrhunske ekipe.
Temelj su naši Dinamiti koji su u svoje vrijeme bili najbolje grupa u bivšoj državi.
Dado Topić – vokal
Ratko Divjak – bubnjevi
Tu su još Mario Mavrin – bas gitara
Vedran Božić – Gitara, vokal
Tihomir Pop Asanović – Hammond orgulje
Brane Lambert Živković – pianino, flauta i električni pianino.
U današnjoj emisiji Draženov glazboplov slušamo prvi album grupe TIME koji sljedećeg mjeseca zaokružuje 50 godina od objave na diskografskom tržištu.
Diskografska kuća je bila Jugoton – današnji Croatia records.
Ovaj album koji bilježi 50 godina od nastanka je ploča koju jednostavno morate imati.
Imam i ploču imam i CD jer to se jednostavno mora imati, to je jednostavno sveti gral rock glazbe ovog podneblja. Tim više što ima naše osječke korijene i bez obzira što se u literaturi bilježi da je grupa TIME bila zagrebačka grupa.
Sjednite negdje u sredinu između svojih zvučnika, pojačajte onoliko koliko smijete, kako ne biste smetali drugima. Izbacite sav stres i prepustite se iskrenoj vrhunskoj svirci. Naravno, možete uzeti slušalice, pa sigurno nećete nikome smetati.
Ploča za koju mnogi kažu da je najbolje glazbeno ostvarenje ikada snimljeno u ovom podneblju. Radomir Mihajlović Točak – čuveni i cijenjeni gitarist, jedan od najcjenjenijih u regiji je u jednom interviewu izjavio da je u životu kupio samo jednu ploču od bandova iz bivše Juge, a to je bio prvi album grupe TIME. Album koji smo upravo preslušali u današnjem Draženovom glazboplovu.
Meni osobno se čini da je ova ploča i danas nakon 50 godina, isto tako progresivna, snažna i uhu ugodna kao što je bila kad je nastala. I dalje je svježa i raskošna.
Gotovo cijela ova ekipa je godinu dana kasnije 1973. Godine sudjelovala u snimanju albuma DNEVNIK JEDNE LJUBAVI Josipe Lisac, koja predstavlja jedinu ploču koja može stati uz bok ovoj ploči u cjelokupnoj produkciji šire regije.
Producent ploče je bio Vladimir Mihaljek – Miha. Dizajn omota djelo je Dade Topića, a tu je bio i Nikola Jovanović dugogodišnji Dadin suradnik.
Na CD-u koji se pojavio puno godina kasnije dodana je još jedna pjesma koja nije bila na vinilnom izdanju, to je Makedonija.
Draženov glazboplov emisija čiji su gosti ljubitelji glazbe i Osijeka, neovisno o tome da li su svirači, slušači, diskofili, jer važno je da vole glazbu i Osijek. Osnovna ideja ove emisije je da se sjetimo osječkih svirki, osječke glazbe i osječkih mjesta koja su dijelile generacije i onih osječana koji su nam ostavili u nasljeđe dio sebe kroz svoju glazbu. I kako sam već puno puta rekao – nemojte se čuditi ako sretnete ili vam se učini da vidite goste ove emisije negdje u osječkim parkovima na osječkim ulicama, jer su to ljudi koji u stvari nikad nisu otišli iz Osijeka.
U ovoj emisiji sjećamo se Radnjaka, koncerata u rupi koji su i bili na tom mjestu baš zato što je tadašnji glazbeni urednik Osječkih ljeta mladih htio podsjetiti na Radnjak i bio svjestan onoga što je Radnjak značio glazbenicima i to ne samo osječkim.
Nažalost, čini se da je uvijek bilo problema, to što je Osijek nekako sa strane i zbog toga se događalo da sjajni talenti moraju potražiti posao u nekom većem centru, zato se nadam da će ova emisija bar malo pomoći u pokretanju glazbenih zbivanja, ako ničim drugim, onda prezentiranjem i arhiviranjem onoga na što Osijek treba biti ponosan.