032. – Zlatko Barač – ljeto
032. Draženov glazboplov- Zlatko Barač – ljetna shema
Ljetna shema je dobro došla za one koji vole glazbu, a Draženov glazboplov tijekom ljeta uspijeva po prvi puta dati puno prostora osječkim izvođačima. Posebno je zanimljivo da je svoje mjesto tu našla i jazz glazba, koja je na ovaj način dobila i svoj prostor u programu Radio Osijeka. Emisija je u programu Radio Osijeka krenula u siječnju ove godine, a večeras slušamo 32. po redu. Do sada je ugostila brojne osječke glazbenike, a spomenula je izuzetno veliki broj glazbenika od kojih neki nažalost više nisu s nama, a sve to u želji da se sjetimo što je moguće većeg broja ljudi i da ugostimo one koji nam imaju što ispričati o gradu kojeg toliko volimo.
Već sam u nekoliko navrata spominjao da ćemo imati vrlo zanimljivu i bogatu jesen jer će nas do kraja ove godine posjetiti brojni glazbenici koji imaju oznaku OS.
Večeras je s nama svojim izvedbama, ali i skladbama koje je napisao i odsvirao Zlatko Barač. Saxofonist ili možda bolje reći multi instrumentalist jazzer koji je i danas na našu veliku sreću i zadovoljstvo još uvijek je vrlo glazbeno aktivan.
Večeras slušamo glazbu s dva CD albuma Zlatka Barača i njegove gotovo potpuno osječke ekipe.
Kako nam u 60 minuta ne stanu oba CD-a u cijelosti morali smo napraviti uži izbor.
Prvo slušamo glazbu s CD-a „Moodology“ u kojoj specifičnu atmosferu donose dva osječka glazbenika: Zlatko Barač – saksofon i Vladimir Babin – glasovir. Ugođaj koji donosi ovaj CD je preporuka za sve koji vole uživati u sentimentalnom ispreplitanju dva plemenita instrumenta čiju glazbu donose ova dva majstora atmosfere. S ovog CD – a slušamo: Bridge over troubled water (Paul Simon) traje: 5:10; The preacher (John Alfred – Wycliffe Gordon) 3:39; The Way Of Love – (Zlatko Barač ) – traje: 6:29; What a wonderfull world – (George Douglas – Robert Thielle – George Weiss) – traje: 5:15.
Drugi CD s kojeg slušamo glazbu ove ljetne večeri donosi posebnu atmosferu Istre i mjesta Kastav, koju nam prenose vrsni glazbenici koji su svi (osim jednog) Osječani. Ovaj CD je sjajan projekt koji potvrđuje koliko su Osječani visoko na ljestvici kad je u pitanju vrhunska jazz glazba. Ako ste ljubitelji jazza svidjet će vam se ova glazba neovisno o tome da li volite Osijek ili ne, jer ovo je Istra na „Slavonski ali i internacionalni način“. Kastav blues sextet – Kastav blues. CD je snimila ekipa vrhunskih glazbenika u sastavu Ladislav Fidry – truba, krilnica, Zlatko Barač – tenor saksofon, Igor Savin – vibrafon, piano, Julije Njikoš ml. – piano, Davor Črnigoj – bas gitara, Ratko Divjak – bubnjevi.
Napravili smo izbor s ovog CD-a na sljedeći način: Crekvina true story (L.Fidry) traje: 5:48; Žudika sunrise (Z. Barač) – traje: 4:50; Pelini Drum street (I. Savin) traje: 4:22; Lokvina Square (Z. Barač) traje: 6:03; Kastav blues (Z.Barač) traje: 5:12.
Ljetna večer kakvu možete samo poželjeti, a one skladbe koje nismo uspjeli odsvirati možete i sami odsvirati ukoliko nabavite spomenute CD-e. Zlatko Barač je jedan od najcjenjenijih osječkih jazz glazbenika koji je nastupao i svirao s gotovo svim poznatim jazzerima ovog podneblja. Počeo je svirati harmoniku s 6 godina, u osnovnoj školi – gitaru i kao svi glazbenici toga vremena počeo s čagama u Radnjaku.
Svirao je u dosta bandova a ističemo: Kontrasti – Gero, Zamečnik i Preradović, Lavine, Mursa Brass. Upisao srednju muzičku – klarinet – prof. Vjeko Burić
I tijekom školovanja prešao na saksofon. Bio je član Zabavnog orkestra muzičke škole. Najveći dio glazbeničke karijere posvetio je jazzu u koji se zaljubio zahvaljujući svom mentoru osječkom diskofilu i velikom poznavatelju jazza Alfonsu Hruški. Dolazio je kod Hruške srijedom na slušaonicu i stjecao znanja iz područja jazz glazbe i zahvaljujući tome uspio upisati jazz akademiju u Grazu. 1968. svira u Jazz kvartetu u kojem su bili Julije Njikoš, Antun Firi, Rudolf Takač i naravno Zlatko Barač. 1968/69 – održao je brojne jazz koncerte u Miniteatru u ekipi u kojoj su još bili Igor Savin, Mladen Kozjak i Franjo Šmit. 1971. svira sa grupom – Novi fosili. 1972. – osniva njegov orkestar pod imenom BlowUP. Proputovao je Ameriku, Rusiju, Švicarsku, Njemačku. Izuzetno ga cijene kolege, kako iz Hrvatske, tako i inozemstva, a zanimljivo je da je cijeli život živio isključivo od glazbe.